Ãœniversite EÄŸitimi

Eşsiz bir Yükseköğrenim Sistemi

Neden Amerika’da EÄŸitim?

Türkiye’den yurtdışına her yıl yüzlerce öğrenci eğitim için gidiyor. Listenin 1 numarasında ise uzak olmasına rağmen her zaman Amerika var. Üniversite sayısının çokluğu, farklı bütçelerde eğitim alabilme imkanı, dilinin İngilizce olması ve ülkemizde Amerika’da eğitime verilen değer öğrencilerin tercih nedenlerinden bazıları.

AKADEMÄ°K ÅžARTLAR

Ä°ngilizce Yeterlilik (TOEFL – IELTS)
ABD’de üniversite eÄŸitimi almak isteyen her ögrencinin yeterli düzeyde ingilizce bildiÄŸini resmi olarak belgelendirmesi gerekiyor. Uluslararası geçerliliÄŸi olan TOEFL veya IELTS sınavlarından istenen düzeyde puan almak ÅŸarttır. Her üniversitenin talep ettiÄŸi minimum puan farklı olsada, ABD üniversiteleri genel olarak minimum 65 TOEFL (IBT), 5.5 IELTS puanı istemektedir. TOELF veya IELTS ile alakalı daha fazla bilgi almak için tıklayın

Lise Mezuniyet Ortalaması (GPA)
ABD’deki üniversitelerin ele aldığı ikinci en önemli kriter mezuniyet ortalamasıdır. Yine her üniversitenin kabul ÅŸartı farklı olsada iyi üniversiteler minimum 80/100 veya 2.75/4.00 mezuniyet ortalaması talep etmektedir.

Sınav Puanı (SAT-ACT)
SAT-ACT, ABD üniversitelerine girişte kullanılan, ögrencilerin bilgi düzeyini ve yorum yeteneğini ölçen sınavlardır. Genelde iki ayda bir yapılan bu sınavlar; matematik ve bölüm hedefine göre konu testlerinden oluşmaktadır. Üst düzey üniversitelerde eğitim alabilmek için bu sınavlara girerek puan almanız gerekse de birçok üniversite bu sınavlardan puan şartı aramamaktadır.

DiÄŸerleri
Bilimsel olimpiyat başarıları, sportif lisanslar, yapılan stajlar, kulüp ve dernek gibi sosyal faaliyetler kabul almada önemli diğer etkenlerdir.

BAÅžVURU SÃœRECÄ°

BaÅŸvuru

 • Sınav puanı (SAT) ve ingilizce yeterliliÄŸi (TOEFL) olan her öğrenci, Türkiye’de iken baÅŸvuru yapabilir.
 • Bu sınavları almamış olanlar Amerika’da üniversite eÄŸitimine dil okulu ile baÅŸlarlar.
 • Dil okulu sürecinde sınavlara hazırlık, üniversite bulma, baÅŸvurma ve kabul alma, ABD’de anlaÅŸmalı olduÄŸumuz üniversite veya dil okullarındaki rehberler tarafından takip edilecektir.

Vize Süreci

 • Ön baÅŸvuru formu doldurulur, vize ve okul baÅŸvuru ücreti yatırılır.
 • Metropolitan Education sizin için okul ve vize baÅŸvurularını yapar.
 • Vize için gereken diÄŸer belgelerle birlikte görüşmeye gidilir.
 • Pasaportunuzun en az 6 ay geçerliliÄŸi olması gerekir.
 • Vizeyi alan öğrenci okulun baÅŸlama tarihinden en erken 30, en geç 14 gün sonra Amerika’ya giriÅŸ yapabilir.

BÄ°LMENÄ°Z GEREKENLER

Vize süreci, kabul belgesi (akseptans) geldikten sonra 3-4 hafta sürmektedir.
Vize masrafı ve okul başvuru ücreti 650 dolardır ve iadesizdir. Bu ücrete vize, SEVIS, I-20, ve kargo dahildir.
Öğrenci vizesinin verilmesi nihai olarak ABD Konsolosluğunun insiyatifindedir.
Dil okullarında her hafta yeni bir kur başlamaktadır.
ABD üniversitelerinin YÖK denkliği sorunu yoktur.
Okul ücretleri her dönemin başında ödenmektedir.
YGS ve LYS sınavlarından alınacak puanlar, vize ve üniversite kabullerinde etkili olacaktır.

EKONOMÄ°K ÅžARTLAR

EÄŸitim Giderleri
Öğrenim ücretleri, üniversitelere göre farklılık göstermektedir. Genel olarak üniversite eÄŸitim ücretleri yıllık ortalama 7,5OO dolardan baÅŸlar. ABD yasaları gereÄŸi her ögrencinin saÄŸlık sigortası yaptırması zorunludur. Öğrenciler üniversiteden ya da özel ÅŸirketlerden aylık $40 ile $150 arasında sigorta yaptırabilirler. BaÅŸvuruda akademik ÅŸartları iyi olan uluslararası öğrencilere üniversiteler burs verebilir. AnlaÅŸmalı olduÄŸumuz bazı üniversiteler de Türkiye’den gelen öğrencilere özel indirim yapmaktadır. Vakıf üniversiteleri ile devlet üniversiteleri farklı ücret talep etmektedir.

Yaşam Masrafları
Ögrenciler için konaklama seçenekleri yurtlar ve öğrenci evleridir. Konaklama ücretleri aylık $400 ile $1,000 arasında deÄŸiÅŸmektedir. Yemek masrafları, yurtlarda konaklama ücretine dahil olup, evlerde ise $100- $150 ilave ücret alınmaktadır. Ulaşım masrafları okulun bulunduÄŸu konuma göre deÄŸiÅŸkenlik göstermektedir. Büyük ÅŸehirlerde genel olarak aylık abonman $100 – $150 arasındadır.

ABD NEDEN DOÄžRU TERCÄ°H?

 • En iyi üniversiteler ABD’de: Akademik sıralamaya göre dünyadaki en baÅŸarılı 100 universitenin 45’i Amerika BirleÅŸik Devletleri’ndedir.
 • EÄŸitimde en çok tercih edilen ülke: 2013 yılı resmi verilerine göre ABD’de 1.200.000’den fazla uluslararası öğrenci eÄŸitim almıştır.
 • En fazla yüksek öğrenim kurumu: ABD 4.700’den fazla yüksek öğrenim kurumu ile dünyada ilk sırada bulunmaktadır.
 • Hayalinizdeki bölümü okuma olanağı: Puana göre merkezi yerleÅŸtirme olmadan hayalinizdeki bölümü okuma olanağı bulabilirsiniz.
 • Mezuniyet sonrası kariyer: ABD’de eÄŸitim almanız, sadece Türkiye’de deÄŸil diÄŸer ülkelerde de iyi bir kariyer elde etme fırsatı sunar.
 • Çok kültürlü ortam: Farklı ülkelerden gelmiÅŸ insanlarla birlikte, çok kültürlü ortamda eÄŸitim alarak kendinizi geliÅŸtirebilir ve dostluklar edinebilirsiniz.